VitalClub.pl

Szyszynka czyli 3 oko- co musisz o niej wiedzieć ?

Opublikowano: 09-03-2021

Wróć do spisu artykułów


Szyszynka to najbardziej tajemnicza część ludzkiego ciała. Już w starożytnej Grecji uznawano szyszynkę za narząd, który łączy człowieka ze światem duchowym. To szyszynka dostaje od ciała najlepszej jakości krew, tlen i składniki odżywcze. Czym zatem jest szyszynka i co tak specjalnego nam daje ?

Co to jest szyszynka ?

Szyszynka jest gruczołem wewnątrz wydalniczym o niedużych rozmiarach, około 10 mm i wadze do 0,2 g. Znajduje się w III komorze mózgu, pod blaszką czworaczą. Położona w tylnej części stropu międzymózgowia, łączy się z kresomózgowiem, które odpowiada za większość procesów umysłowych. 

W ciągu dnia szyszynka wydziela serotoninę- hormon biorący udział w regulacji ciśnienia krwi i czynnościach ośrodkowego układu nerwowego - jej niedobór może powodować nerwowość, a nawet agresję. Po zmroku w szyszynce zachodzi synteza serotoniny w inny hormon – melatoninę robimy się wówczas  senni. 

Szyszynka wydziela również gonadotropiny pełniące istotną funkcję w procesie dojrzewania płciowego. Jeżeli proces ten następuje przedwcześnie, jest to oznaka nadczynności szyszynki i może oznaczać obecność szyszyniaka, czyli guza.

Jakie są najważniejsze funkcje szyszynki :

 • regulacja ciśnienia krwi,
 • koordynowanie czynności ośrodkowego układu nerwowego,
 • regulowanie systemu dobowego człowieka poprzez produkcję i wydzielanie melatoniny oraz serotoniny,
 • informowanie organizmu o konieczności położenia się spać poprzez wytwarzanie poczucia senności,
 • informowanie organizmu o gotowości do czynności dnia codziennego,
 • uwalnianie określonych grup hormonów- wzrostu; TSH; ACTH,
 • wpływanie na poziom melaniny (barwnika skóry) za pośrednictwem melatoniny,
 • odpowiedzialność za jesienno-zimowe depresje,
 • wspomaganie zdolności organizmu do zwalczania komórek nowotworowych,
 • wzmacnianie układu odpornościowego,
 • wpływanie na przemiany metaboliczne,
 • wzmacnianie kości (spadek poziomu hormonu szyszynki znacznie osłabia kości),
 • spowalnianie procesu starzenia poprzez regulację snu.

Szyszynka była obiektem zainteresowania uczonych od setek lat, ponieważ jest to jedyny nieparzysty element w mózgu, położony w samym jego środku -przypisywano jej niezwykłą moc. Uważano wręcz za „siedzibę duszy”, czyli miejsce, w którym powstają wszystkie nasze myśli - obecnie cechę tą przypisuje się korze nerwowej. Badania naukowe wykazały, że szyszynka wytwarza również DMT, czyli 5-Metoksy-N,N-dimetylotryptaminę, która jest zaliczana do substancji psychoaktywnych natomiast duże jej stężenie wywołuje halucynacje.

Ezoterycy przypisują szyszynce niezwykłą moc – metafizyczne połączenie między światem fizycznym i duchowym. Uważana jest przez nich za „trzecie oko” – magiczny organ, który pozwala na wkroczenie w świat mistycyzmu. Według mistyków szyszynkę można pobudzać, stosując medytację oraz jogę.

Niestety szyszynka, tak ważny narząd dla naszej świadomości, jest stale narażona na niszczycielską siłę cywilizacji. Istnieją zjawiska i substancje. które powodują jej zwapnienie, a co za tym idzie, pogorszenie jej wydajności. Jednak o tym będziecie mogli przeczytać w kolejnym artykule do którego już teraz zapraszam.

VitalClub.pl

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję