VitalClub.pl

Medycyna holistyczna

Opublikowano: 23-03-2021

Wróć do spisu artykułów


Medycyna holistyczna ma wielu zwolenników i jeszcze więcej przeciwników, mimo to z  roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Nie jest określoną metodą praktyk leczniczych, lecz filozofią zdrowia i  swego rodzaju światopoglądem, z założeń którego uważa się że życie każdego człowieka rozgrywa się na trzech poziomach: ciała, umysłu i ducha. Diagnoza i leczenie powinny więc odnosić się do nich wszystkich. Jeżeli więc terapia obejmuje jedynie zmniejszenie lub usunięcie objawów choroby, a nie dociera do jej sedna i rzeczywistych przyczyn – schorzenie będzie wracało – gdyż nigdy nie zostało tak naprawdę wyleczone. Medycyna holistyczna opiera się na założeniu, że organizm pacjenta i poszczególne jego sfery życia tworzą całość, natomiast leczenie polega na przywróceniu harmonii na każdej płaszczyźnie życia, a nie skupianiu się jedynie na danym fragmencie ludzkiego organizmu.

TERAPIA HOLISTYCZNA

Terapia holistyczna polega na dokładnej obserwacji chorego. Homeopaci zajmujący się zwracają szczególną uwagę na wszystkie czynniki zewnętrzne, które  mogą mieć wpływ  na pacjenta takie, jak: dieta, sen, warunki życia, praca, klimat, ale również na czynniki wewnętrzne czyli mamy tutaj na myśli – emocje, odczucia, przeżycia. Medycyna holistyczna uważa, że wiele z chorób które nas dotykają są „chorobami duszy” i wynikają z pewnych często nieznanych nam zaburzeń psychicznych – są to tak zwane choroby psychosomatyczne do których zaliczyć można migreny lub alergie, ale również nierzadko mogą to być choroby takie jak astma, wrzody żołądka, łuszczyca i cukrzyca.

MEDYCYNA CHIŃSKA

Holistyczne podejście do zdrowia reprezentuje Medycyna Chińska. Zgodnie z jej założeniami choroba jest jedynie objawem zaburzenia w przepływie energii pomiędzy szczególnymi elementami całości jaką stanowi człowiek.

         Również sam Hipokrates nazywany ojcem medycyny Zachodu uważał że leczyć należy człowieka, a nie -chorobę.

Szybki rozwój medycyny spowodował, że ludzie zaczęli bardzo nieufnie podchodzić do metod stosowanych w medycynie holistycznej takich jak :

  • ziołolecznictwo,
  • aromaterapia,
  • hydroterapia,
  • akupresura,
  • akupunktura,
  • homeopatia,
  • chiropraktyka,

Pacjenta zaczęto postrzegać jako przypadek, chorobę zaś jako defekt, który należy sprawnie naprawić. Dlatego niektórzy podchodzą do niej dość sceptycznie. Tak czy inaczej, medycyny holistycznej nie należy mylić z medycyną alternatywną, z którą ma niewiele wspólnego.

Tak naprawdę nie ma większego znaczenia, czy medycyna konwencjonalna do nas przemawia, czy nie, niezaprzeczalnym faktem bowiem jest, że była praktykowana setki lat temu, a niektóre metody leczenia wykorzystywane są po dziś dzień.

         Medycyna holistyczna oczywiście nie pozostaje bez wad – na pewno nie jest wskazane, aby pacjenci na własną rękę testowali i eksperymentowali, kosztem nierzadko własnego życia, różne metody leczenia bez konsultacji z lekarzem. Wybierając metodę leczenia danego schorzenia, przede wszystkim należy zachować trzeźwość umysłu. Są oczywiście sytuacje, w których medycyna holistyczna zwyczajnie zawodzi, ale podobnie może być z medycyną konwencjonalną - dlatego nie powinniśmy ograniczać się wyłącznie do jednego nurtu leczenia.

         Główną zasadą medycyny holistycznej jest to, że każdy pacjent jest odrębną, niepowtarzalną jednostką. Leczenie stosowane jest holistycznie – to znaczy choroby somatyczne traktowane są jako symptom zaburzeń w innych sferach życia, przede wszystkim duchowej i emocjonalnej. Medycyna holistyczna zakłada, że przywrócenie równowagi w tych sferach wpłynie korzystnie także na fizyczne zdrowie pacjenta.

Mottem jednego ze zwolenników stosowania medycyny holistycznej było powiedzenie:

 "Ważniejsze jest poznanie, jaki pacjent ma chorobę, niż jaką chorobę ma pacjent" (William Osler).

 

VitalClub.pl - Styl Życia

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję